Strona używa ciasteczek
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
x

Zmiana przepisów 2013 dotycząca nazwy produktu na paragonie

Każdy właściciel sklepu, restauracji czy punktu usługowego staje przed wyborem: czy wystarczy mi kasa fiskalna czy powinienem zakupić terminal POS?

 

Od 1 października 2013 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące drukowania paragonów fiskalnych. Paragony niepozwalające na jednoznaczną identyfikację produktu będą niezgodne z prawem i podlegały karze finansowej!

 

W większości polskich sklepów nadal działają kasy fiskalne drukujące paragony określające zakupione towary przypisując je do kategorii np. „nabiał”, „mięso”, „pieczywo”, „usługa”. Klient, który wie co kupował potrafi przypisać produkt w koszyku do pozycji na paragonie. Od 1 października 2013 wg decyzji Ministra Finansów (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących z nowelizacją z dnia 1 kwietnia 2013), wydawanie paragonów bez konkretnej nazwy identyfikującej produkt będzie niezgodne z prawem.

 

Czyli w miejsce aktualnej grupy produktowej „pieczywo”, będzie musiał się znaleźć zapis np. „bułka pszenna kajzerka – z makiem - 0,050 kg – piekarnia X”. Znacząca większość popularnych kas fiskalnych posiada ograniczenie nazw do 16 znaków. W takim wypadku możemy posługiwać się skrótami, ale czy uda się jednoznacznie identyfikować produktu? Decyzję o klarowności identyfikacji będzie przysługiwać kontrolerom… 

Rozwiązaniem może być wymiana kasy na większą i bardziej nowoczesną lub kupno bardziej elastycznego rozwiązania – Terminala dotykowego POS (point of sale) wyposażonego w oprogramowanie sprzedażowe dopasowane do branży (piekarni, sklepów wielobranżowych, restauracji).

Niewątpliwymi plusami rozwiązania komputera sprzedażowego POS jest:

  • Brak ograniczenia w ilości indeksów 
  • Brak ograniczenia w długości nazw produktów
  • Dostęp do raportów sprzedażowych
  • Większa kontrola naszego biznesu
  • Podwyższone bezpieczeństwo 

 

W najbliższych miesiącach wielu właścicieli własnych punktów usługowych będzie musiało odpowiedzieć na pytanie, co zrobić ze starymi kasami fiskalnymi.

 

Komentarze