Strona używa ciasteczek
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
x

Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?

Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?# Kariera czytników kodów kreskowych zaczęła się przede wszystkim w sklepach, gdzie miały ułatwić i przyspieszyć sprawdzanie cen i kasowanie ich przed dokonaniem zapłaty przez klienta. Jednak sklep to nie jedyne miejsce, gdzie wykorzystuje się kody kreskowe. A to oznacza, że czytniki kodów kreskowych mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Jakich?

Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?

Najprostszym stwierdzeniem jest to, że czytniki kodów kreskowych przydają się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się kody kreskowe. Służą one do znakowania różnych artykułów i towarów, środków trwałych, akt i dokumentów i są wykorzystywane we wszystkich miejscach, w których czymś oczywistym jest rejestracja oraz kontrola. A czytniki mają pomóc w pracy z oznaczonymi przedmiotami. Miejscami, w których nikt nie wyobraża sobie pracy bez kodów kreskowych i ich czytników, są m.in.: - różnej wielkości sklepy - od małych, osiedlowych, po hipermarkety - nie chodzi tu tylko o kasowanie ceny, ale o przeprowadzanie ewidencji i remanentu; czytniki i kody pozwalają określić ilość konkretnego towaru. Dotyczy to sklepów o każdym asortymencie; - biblioteki - dzisiaj niemal każda biblioteka posiada już katalogi wpisane do komputera i to z dostępem do sieci. Kiedy czytelnik chce wypożyczyć książkę, bibliotekarz skanuje jej kod kreskowy czytnikiem i w ten sposób zaznacza, że zostaje ona wypożyczona. Data wypożyczenia od razu pojawia się w systemie, gdzie zostaje także oznaczona przewidywania data zwrotu. Za pomocą czytnika, można też wprowadzić zmiany w stanie wypożyczenia - np. w ten sposób prolonguje się wypożyczony tytuł; - magazyny - to miejsca składowania wielu różnych artykułów. Ich ręczne oznaczanie i sczytywanie oraz wprowadzanie zmian w ilości danego artykułu trwałoby często bardzo długo. Oznakowanie kodami kreskowymi i zmiana stanu magazynowego przy użyciu czytników kodów kreskowych stanowczo ułatwia i przyspiesza pracę w magazynie oraz opanowanie sytuacji związanej z dostępnymi zapasami; - hurtownie - zajmują się sprzedażą artykułów w dużej ilości na raz; użycie kodów i ich czytników pokaże bardzo szybko, ile sztuk danego artykułu zostało sprzedanych i ile jeszcze pozostało na stanie; - lokale gastronomiczne - tutaj także każdemu daniu i napojowi można przypisać kod kreskowy. A wprowadzenie ich do kasy podczas robienia zamówienia przez klienta przyśpiesza podliczanie wartości zakupu; - firmy, które co jakiś czas archiwizują swoje dokumenty w odpowiednich działach, łączących akta w pewne grupy np. związane z działalnością konkretnych grup pracowników; - szpitale - tutaj skanery mogą służyć do identyfikacji pacjentów, personelu, leków, środków czystości oraz odczytywania kodów z recept; - firmy kurierskie - dzisiaj coraz rzadziej trzeba podpisywać odbiór paczki od kuriera; kurier najczęściej skanuje kod kreskowy paczki i zaznacza, że ta właśnie została doręczona adresatowi. Dzięki temu unika się używania zbyt wielu dokumentów w formie papierowej, kiedy codziennie trzeba dostarczyć wiele różnych przesyłek. Informacja o tym, co aktualnie dzieje się z konkretną przesyłką jest wpisywana do systemu właśnie dzięki czytnikowi kodów kreskowych.

Czytnik kodów kreskowych - narzędzie o wielu zastosowaniach

Odpowiadając na pytanie: Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych, można więc znaleźć wiele jego zastosowań. A wraz z biegiem czasu jego nieodzowność jest dostrzegana w nietypowych do tej pory miejscach. Wszystko bowiem zdąża ku jak największej automatyzacji i ułatwieniu poszukiwania informacji i zestawień posiadanego mienia. Dzisiaj czytniki kodów kreskowych występują w różnych modelach. Niektóre są przewodowe, inne bezprzewodowe, mniejsze kub większe. Ich producenci dbają o coraz większą trwałość swoich produktów, mniejszą wrażliwość na upadki i idące za tym uszkodzenia mechaniczne. Czytniki zawsze powinny być poręczne i niezbyt ciężkie, aby dawało się nimi łatwo posługiwać. Czytniki kodów kreskowych można dzisiaj kupić w wielu sklepach i są one dostępne cenowo dla niemal każdego klienta. Dzięki temu może to być jeden z pierwszych niezbędnych do prowadzenia danej firmy artykułów, które początkujący właściciel firmy zakupuje, aby rozpocząć działalność.