Strona używa ciasteczek
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
x

  • Terminal dotykowy POS XT-3114 z technologią pasywnego chłodzenia
    Terminal dotykowy POS XT-3114 z technologią pasywnego chłodzenia

Pasywne chłodzenie – cicho, tanio i bezawaryjnie

Co to jest pasywne chłodzenie?

Pasywne chłodzenia polega na tym, że zamiast głośnego i pochłaniającego kurz i brud wentylatora, do chłodzenia urządzenia wykorzystuje się zjawisko oddawania przez metale energii cieplnej do otoczenia. Głównym elementem pasywnego chłodzenia są radiatory, czyli rozpraszacze ciepła, wykonane z aluminium lub miedzi. Cechą tych metali jest wysoki poziom przewodności cieplnej. Rozgrzane elementy komputera, poprzez styczność z radiatorem szybciej przekazują ciepło do powietrza. W przypadku terminali POS funkcję radiatora pełni solidna obudowa ze specjalnego stopu aluminium.

Dowiedz się więcej


Dlaczego pasywne chłodzenie?
 

Chłodzenie pasywne, zwane również biernym lub naturalnym, ma pięć bardzo ważnych zalet:

  • Niższy pobór energii,
  • Bezgłośna praca
  • Bezawaryjność - wentylatory, które łatwo zbierają kurz, są najczęstszymi przyczynami uszkodzeń sprzętów komputerowych
  • Możliwość pracy w środowisku o wysokiej wilgotności, zapyleniu, niskich (0°C) lub wysokich (50°C) temperaturach otoczenia, np. w fabrykach na produkcji

Pasywne chłodzenie w terminalach Posiflex

Model KS-6315 jako pierwszy terminal POS nie posiadał wentylatora. Od razu zdobył duże uznanie - praca terminala była nie tylko cichsza, ale także zużywała mniej prądu. Kolejne terminale stały się odporne na wodę i kurz, dzięki czemu można stosować je w różnych warunkach i w praktycznie każdej branży, m.in.: w ogródku restauracji, sklepie z odzieżą czy mokrym barze w aquaparku. Najbardziej popularne modele terminali Posiflex, takie jak POS XT-3815, POS-3316E, KS-7415 wyposażone są właśnie w system pasywnego chłodzenia Fan Free.

Kłęby kurzu wyjmowane z wnętrza starych pecetów to już przeszłość. Brak wentylatora w urządzeniach Posiflex sprawia, że brud nie jest zasysany pod obudowę urządzenia i nie ma konieczności czyszczenia podzespołów. Na takim urządzeniu można pracować wiele lat i w różnych warunkach. Terminale z technologią Fan Free nie wymagają częstych serwisów, czy wymiany na nowe. 

 

Autor:AK